Course Content

Total learning: 16 lessons Time: 9999 weeks

Procjena rizika

Procjenu rizika, kako smo već naveli, može za svoje potrebe izraditi sam poslodavac ili ju može dati na izradu ovlaštenoj tvrtki zaštite na radu koja će navedeni dokument izraditi za tvrtku/obrt poslodavca.

Procjena rizika je nedvojbeno temeljni i uvjetno rečeno najvažniji dokument u provedbi i organizaciji zaštite na radu u pojedinoj tvrtki, odnosno obrtu, te je prema mojoj dosadašnjoj praksi i iskustvu najpodložnija detaljnom pregledu od strane inspekcijskih tijela zaštite na radu i novčanom kažnjavanju poslodavaca zbog svoje manjkavosti, nestručnosti i neiskustvu pri izradi od strane poslodavaca i njihovih stručnjaka zaštite na radu. Procjena rizika propisana je Pravilnikom o izradi procjene rizika (NN 112/ 14, 129/19).

Moja preporuka je svakako da pri izradi procjene rizika, u koliko firma/obrt nema zaposlenog stručnjaka zaštite na radu sa znanjem i iskustvom u izradi iste, angažira ovlaštenu tvrtku za zaštitu na radu koja je, između ostalog, ovlaštena od strane Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za izradu Procjene rizika. Cjelokupna analiza stanja zaštite na radu prema određenoj djelatnosti poslodavca, prepoznavanje opasnosti/štetnosti/napora za radnike pri radu, veličine njihovih rizika po zdravlje radnika, te njihove prevencije i uklanjanja bi moralo biti navedeno u Procjeni rizika.

Prema navedenom Pravilniku koji uređuje dokument Procjene rizika nema roka važenja, te je bitno da odgovara postojećem stanju kod poslodvaca. Ovdje prvenstveno mislim na opasnosti/štetnosti i napore radnih mjesta i tehnološkog procesa koji su prepoznati, procjenjeni i obrađeni u samom dokumentu.

Ukoliko poslodavac uvodi novi tehnološki proces, novu djelatnost, novu tehnologiju rada, novu radnu opremu i nova radna mjesta (koja ne postoje u postojećom dokumentu) postojeći dokument bi svakako trebalo ažurirati.

Zakonodavac nije propisao, niti dao na raspolaganje poslodavcima i ovlaštenim tvrtkama točnu formu/metodu izrade Procjene rizika, nego je samo kroz Pravilnik o izradi procjene rizika (NN 112/14) propisao što jedan takav dokument treba obvezno sadržavati. Sama njezina forma je proizvoljna, te poslodavci i ovlaštene tvrtke imaju neke preuzete forme iz europskih zemalja i samostalno izrađene forme koje bi morale pratiti zahtjeve navedenog propisa.

U nastavku sam naveo 3 članka iz Pravilnika o izradi procjene rizika (NN 112/ 14, 129/19), koji su po meni ključni za izgled i ispravnost Procjene rizika.

Članak 5.

Postupak procjenjivanja rizika iz članka 2. ovoga Pravilnika se sastoji od:

1) prikupljanja podataka na mjestu rada,
2) analize i procjene prikupljenih podataka što uključuje:

    • utvrđivanje opasnosti, štetnosti i napora,
    • procjenjivanje opasnosti, štetnosti i napora,
    • utvrđivanje mjera za uklanjanje, odnosno smanjivanje opasnosti, štetnosti, odnosno napora, i

3) plana mjera za uklanjanje, odnosno smanjivanje razine opasnosti, štetnosti i napora koji mora sadržavati:

    • rokove,
    • ovlaštenike odgovorne za provedbu mjera te
    • način kontrole nad provedbom mjera.

4) dokumentiranja procjene rizika.

Članak 6.

Prikupljanje podataka uključuje:

1) poslove koji se obavljaju na mjestu rada,
2) broj radnika koji obavljaju iste poslove,
3) mjesta rada gdje se poslovi obavljaju,
4) uređenje mjesta rada,
5) popis radne opreme,
6) popis izvora fizikalnih, kemijskih i bioloških štetnosti i
7) organizaciju rada i raspored radnog vremena,

Članak 11.

Obvezni prilozi uz procjenu rizika su:

1) sigurnosni podaci izvora fizikalnih štetnosti, kemikalija, odnosno bioloških agensa koji se koriste
2) popis radne opreme koja se koristi pri obavljanju poslova,
3) popis osobne zaštitne opreme za poslove kod kojih se mora upotrebljavati,
4) popis potrebnih ispitivanja,
5) popis poslova s posebnim uvjetima rada.

Napomena (Prilog III): Procjena rizika – dio dokumenta prema jednoj od metoda koju koristimo u Anparo d.o.o.. Priloženi dokument nije kompletan niti ispunjava sve zahtjeve prema Pravilniku o izradi procjene rizika (NN 112/14, 129/19) te služi kao ogledni primjer radi lakšeg razumijevanja sadržaja lekcije i zahtjeva Pravilnika o izradi procjene rizika (NN 112/14, 129/19 .

Prilozi E.8. i E.9. se izrađuju, procjenjuju odnosno dodaju procjeni rizika u koliko u tvrtki/obrtu postoje poslovi na kojima radnici rade duže od 4h dnevno na računalu (Prilog E. 8). Tablica zahtijeva iz Priloga E.8. priloga je napravljena prema zahtijevima koje treba zadovoljiti takvo radno mjesto s računalom prema Pravilniku o zaštiti na radu radnika izloženih statodinamičkim, psihofiziološkim i drugim naporima na radu (NN 73/21) – PRILOG IV.

Prilog E.9 se dodaje se procjeni rizika, odnosno izračunava se opterećenje radnika u koliko se u firmi/obrtu pojavljuju poslovi pri čijem obavljanju su radnici izloženi ručno manipulaciji teretom (dizanju, držanju, prenošenju, vučenju i guranju terete – npr. rad u skladištu, na građevini, poljoprivredi i sl.), odnosno ponavljajućim pokretima pri radu (npr. rad na industrijskoj liniji, odnosno traci).

Obratite pažnju da se u Prilogu E.9. izračunavaju, odnosno procjenjuju zasebno izloženost radnika naporu poslova koji zahtijevaju “Podizanje, držanje ili prenošenje tereta” (Procjena 1), zasebno “Guranje i vučenje tereta” (Procjena 2), te na kraju za poslove koji zahtijevaju “Ponavljajuće zadatke”, a sve ovisno o tome koje se radne operacije pojavljuju pri određenim poslovima. Tako na primjer za neka radna mjesta bit će potrebno napraviti dva izračuna (npr. ako radnik u skladištu dio radnog vremena ručno nosi, drži, prenosi kutije i gura/vuče ručni viličar), dok za neka samo jedan od navedenih izračuna (npr. samo ručni istovar/utovar robe u vozilo).

Preuzmite dokument “Prilog III – Procjena rizika” u MS Word docx formatu:

Napomena: Prema zahtjevima čl. 12 Pravilnika o izradi procjene rizika (NN 112/14, 129/19) pri izradi procjene rizika moraju se uključiti pri izradi iste svi radnici, njihovi predstavnici ako su izabrani (povjerenici radnika), ovlaštenici poslodavca i stručnjaci zaštite na radu zaposleni u tvrtki/obrtu ili vanjski stručnjaci zaštite na radu. O prethodno navedenom mora postojati dokumentirana informacija što znači da bi se na izrađenu i ispisanu procjenu rizika trebali potpisati svi prethodno navedeni radnici koji su sudjelovali u izradi procjene rizika. Ako ima više radnika na jednom istovjetnom radnom mjestu (npr. radno mjesto skladištar) dovoljno je da se potpiše jedan radnik takvog radnog mjesta.

Dodatno prema zahtjevu čl. 18 (2) Zakona o zaštiti na radu je bitno da su svi u tvrtki/obrtu upoznati s postojanjem takvog dokumenta u firmi/obrti i da im je ista dostupna na mjestu rada. Dokument procjene rizika može biti dostupan i u elektronskom obliku, što znači da je moguće izrađeni dokument skenirati te poslati radnicima npr. na e-mail ili postaviti na server i obavijestiti ih o njezinoj lokaciji.