Course Content

Total learning: 16 lessons Time: 9999 weeks

Osobna zaštitna oprema

Osobna zaštitna oprema (OZO) u smislu Pravilnika je svaki uređaj ili naprava koju pojedinac nosi ili drži u svrhu zaštite od jedne ili više opasnosti za zdravlje ili život. U OZO se ubraja i svako pomagalo ili dodatak OZO koji služi za postizanje istog cilja. OZO su uređeni Pravilnikom o uporabi osobne zaštitne opreme (NN 5/21).

OZO upotrebljavaju radnici pri radu pri kojem nije moguće ukloniti rizike za sigurnost i zdravlje, te u slučajevima kada poslodavac ne može u dodatnoj mjeri smanjiti rizike primjenom osnovnih pravila ZNR, tehničkim mjerama niti odgovarajućom organizacijom rada.
Upotreba OZO je dakle posljednja sigurnosna mjera za postizanje uvjeta sigurnog rada najnižeg prioriteta, ipak, primjena OZO može ponekad imati i neke prednosti.

OZO se u primjenu može uvesti gotovo trenutno pa može predstavljati privremeno rješenje dok se ne provedu druge mjere za koje je potrebno više vremena. OZO također može biti rješenje i kad je primjena drugih mjera neprihvatljiva ili nerazmjerno skupa i/ili nepraktična u odnosu na opasnost, broj izloženih radnika, vrijeme izlaganja i sl.

Radnici su dužni upotrebljavati osobna zaštitna sredstva isključivo u svrhe kojima su ista namijenjena, održavati ih u ispravnom stanju i čuvati od oštećenja.
OZO za određena radna mjesta kod poslodavca se procijenjuje i određuju prema Procjeni rizika te je obvezatan prilog dokumentu kao i u prethodnoj lekciji (Poslovi s posebnim uvjetima rada).

U primjeru Priloga III (prikaz Procjene rizika) popis poslova na kojima je obvezno korištenje OZO nalazi se u prilogu E.5. (POPIS POSLOVA NA KOJIMA SE MORAJU KORISTITI OSOBNA ZAŠTITNA SREDSTVA S NAZNAKOM SREDSTVA).
Poslodavac je obvezan dati na korištenje sva OZO radniku na radnom mjestu na kojem je OZO predviđeno procjenom rizika, te u slučaju da to nije uradio propisana je i novčana kazna u slučaju inspekcijskog nadzora prema čl. 98 st. 3 i 5 Zakona o zaštiti na radu, osobito ako se utvrdi da je radnik sam snosio troškove nabavke OZO-a. Zato je svakako dobro da radnik i formalno zaduži i potpiše OZO prema obrascu zaduženja iz nastavka lekcije (Prilog XII).

Poslodavac, odnosno njegov ovlaštenik ipak kontinuirano moraju paziti i nadzirati da li dodjeljenja OZO se ispravno i kontinuirano koriste od strane radnika koji su ih prema procjeni rizika dužni koristiti u slučajevima za koja su propisana, te da su ista funkcionalna, ispravna, odnosno da se na vrijeme zamijene u slučaju dotrajalosti i neispravnosti.

Napomena (Prilog XII): Obrazac nije zakonski propisan po obliku i sastavnim djelovima, te poslodavac može izraditi i svoj karton zaduženja OZO koji će biti prilagođen specifičnim potrebama poslodavca ili tražiti od dobavljača OZO koji ih znaju imati u ponudi.

Preuzmite dokument “Prilog XII – Karton zaduženja osobnih zaštitnih sredstava” u MS Word docx formatu: