Course Content

Total learning: 16 lessons Time: 9999 weeks

Organizacija zaštite na radu u tvrtki ili obrtu

Prava, obveze i odgovornosti u svezi zaštite na radu uređuju se na izravan i neizravan način i propisima radnog zakonodavstva, mirovinsko-invalidskog osiguranja, zdravstvenog osiguranja i zdravstvene zaštite, tehničkim i drugim propisima kojima se štite sigurnost i zdravlje osoba na radu i drugih osoba te kolektivnim ugovorima.

Poslodavac je fizička ili pravna osoba za koju radnik, odnosno osoba na radu obavlja poslova (op.a. osoba navedena u sudskom registru kao osoba ovlaštena za zastupanje tvrtke, odnosno vlasnik obrta u slučaju obrta.)

Poslodavac je obvezan organizirati i provoditi zaštitu na radu, vodeći pritom računa o prevenciji rizika te obavještavanju, osposobljavanju, organizaciji i sredstvima. Poslodavac je obvezan provoditi prevenciju u svim radnim postupcima, u organizaciji rada i upravljanju radnim postupcima, pri čemu mora osigurati radnicima najveću moguću razinu zaštite na radu.

Poslodavac je dužan izraditi procjenu rizika, na temelju koje primjenjuje pravila kojima se otklanjaju ili na najmanju moguću mjeru smanjuju opasnosti i štetnosti te u tu svrhu osigurati sva potrebna materijalna sredstva.

Poslodavac je obvezan na mjestu rada postaviti na vidljivo mjesto:

  • sigurnosne znakove,
  • znakove za evakuaciju i spašavanje,
  • upute i oznake za rukovanje radnom opremom,
  • upute i oznake za rad s opasnim kemikalijama, biološkim štetnostima, izvorima zračenja i drugim izvorima opasnosti i štetnosti.

Poslodavac je također obvezan osigurati da na mjestu rada budu dostupni:

  • procjena rizika za mjesto rada i poslove koji se na njemu obavljaju,
  • upute za rad na siguran način za mjesto rada i poslove koji se na njemu obavljaju,
  • pisani dokaz o osposobljenosti radnika za rad na siguran način,
  • pisani dokaz da radnik udovoljava uvjetima za obavljanje poslova s posebnim uvjetima rada,
  • zapisnik o ispitivanju radne opreme, instalacija i radnog okoliša.

Poslodavac je odgovoran za organiziranje i provođenje zaštite na radu radnika u svim dijelovima organizacije rada i u svim radnim postupcima, neovisno o tome je li u tu svrhu zaposlio jednog ili više stručnjaka zaštite na radu ili je obavljanje poslova zaštite na radu ugovorio s osobom ovlaštenom za obavljanje tih poslova. Prenošenje ovlaštenja za provođenje zaštite na radu ne oslobađa poslodavca odgovornosti. Na odgovornost poslodavca ne utječu propisane obveze radnika u području zaštite na radu.

Poslodavac može provođenje zaštite na radu prenijeti na svojeg ovlaštenika u pisanom obliku i o tome ga pisano obavijestiti. Poslodavac je obvezan ovlašteniku osigurati uvjete za rad, te ga ne smije
stavljati u nepovoljniji položaj zbog poduzimanja aktivnosti u skladu s pravilima zaštite na radu, te postupanja po pravilima struke i danim ovlaštenjima poslodavca.

Bitno je naglasiti i imati stalno u vidu da je poslodavac odgovoran po objektivnoj odgovornosti za štetu radniku nastalu po osnovi ozljede na radu i u vezi s radom, što bi značilo da u tvrtki sve počinje i završava s odgovornom osobom poslodavca (op.a. direktor) bez obzira je li u provođenju zaštite na radu angažirao stručnjaka zaštite na radu ili tvrtku zaštite na radu preko ugovora ili dijelom pisano prenio ovlaštenje na ovlaštenika poslodavca.

Mišljenje ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike:
“ Prema odredbi članka 3. stavka 1. podstavka 11. Zakona o zaštiti na radu, ovlaštenik je radnik kojemu je poslodavac, neovisno o drugim ugovorenim poslovima, dao ovlaštenja za provedbu zaštite na radu. Prema odredbi članka 23. Zakona o zaštiti na radu, poslodavac može provođenje zaštite na radu prenijeti u pisanom obliku na svojeg ovlaštenika u okviru njegovog djelokruga rada, u skladu s poslovima ovlaštenika navedenim u članku 24. Zakona o zaštiti na radu. Prema navedenom, poslodavac treba kod davanja ovlaštenja navesti poslove koje će ovlaštenik obavljati te je važno napomenuti da mora voditi računa da je dano ovlaštenje u okviru djelokruga rada, uvažavajući poslove ovlaštenika navedene u članku 24. Zakona o zaštiti na radu. Iz navedenog proizlazi da poslodavac davanjem ovlaštenja ovlašteniku ne prenosi na istog obveze propisane odredbama članka 17., 19. i 25. Zakona o zaštiti na radu te se ne može u potpunosti osloboditi odgovornosti. Napominjemo da je odredbom članka 19. stavka 4. Zakona o zaštiti na radu propisano da prenošenje ovlaštenja za provođenje zaštite na radu ne oslobađa poslodavca odgovornosti.”