Course Content

Total learning: 12 lessons Time: 9999 weeks
  • Uvod  0/3

  • Poslovni plan po elementima (prijedlog)  0/8

    • Lecture2.1
    • Lecture2.2
    • Lecture2.3
      Analize tržišta Preview
    • Lecture2.4
    • Lecture2.5
    • Lecture2.6
    • Lecture2.7
    • Lecture2.8
      Zaključak Preview
  • Popis priloga  0/1

    • Lecture3.1

Analize tržišta

Da bi sagledali poziciju poduzeća na tržištu potrebno je analizirati tržište nabave i tržište prodaje, te istražiti konkurenciju poduzeća.

Analiza tržišta nabave
Poslovni plan daje informacije i o dobavljačima poduzeća, njihovim specifičnostima, proizvodima, suradnji s poduzećem, cijenama dobave i slično. Nije realno popisati sve dobavljače poduzeća, ali ključne dobavljače važne za opskrbu poduzeća je bitno popisati i opisati, uz vrijednosti ugovora s njima na godišnjoj razini, te postoje li „zamjenski“ dobavljači, ako sadašnji zakažu ili se raskine suradnja.

Ovaj dio poslovnog plana će dati odgovor na pitanje ima li poduzeće sigurno tržište nabave sirovine i materijala ili ljudstva za uspješno i stabilno poslovanje.

Analiza tržišta prodaje
Kod opisivanja tržišta prodaje važno je napisati sve ključne kupce i/ili tržišta na kojima poduzeće posluje ili planira poslovati. Dobro je prezentirati tržišne niše i njihov ostvareni promet kao i tko su ključni kupci.

Također, ako postoji strategija izlaska na nova tržišta, ovdje je prilika da se pojasni.

Poslovni plan je dobro potkrijepiti i ugovorima o budućim suradnjama ili pismima namjere s kojima će poduzeće poslovati u narednom razdoblju kako bi se dodatno rasvijetlila pozicija poduzeća na tržištu.

Tržišni trendovi
Kakvi su trendovi na tržištu? Uočava li poduzeće priliku koju može iskoristiti u bliskoj budućnosti? Ako postoje javno dostupni podaci i analize o nekom tržištu i kretanjima na tržištu dobro je to ovdje ukratko predstaviti i argumentirati razlog ciljanja određenog tržišta ili širenja na nekom tržištu.

Ovdje je prikazano kako, na primjeru, istražiti tržište na početku poslovnog puta.

Primjer: Poduzetnik početnik, Obrt za šišanje pasa u Općini Trnovec Donji, počinje s poslovanjem

Pretpostavke:

  • Općina Trnovec Donji ima 1000 kućanstava
  • svako drugo kućanstvo ima psa
  • svaki drugi pas treba šišanje
  • pasmine koje se šišaju, vlasnici im to priušte 2× godišnje
  • prosječna prodajna cijena šišanja psa iznosi: 150,00 kn

IZRAČUN:
1000 k/ 2 /2 = 250 pasa treba šištanje dva puta godišnje = 500 šišanja godišnje u cca 200 radnih dana, što je cca 2-3 šišanja dnevno.

Potencijalni prihod: 500 ×150 kn = 75.000,00 kn godišnje tj 6.250 kn mjesečno (Pod pretpostavkom da svi psi koji se šišaju iz spomenute Općine koriste upravo usluge ovog salona-)

Pitanja koja se nameću budućem poduzetniku:

  • Mogu li ovim prihodima pokriti svoje mjesečne troškove? (Važno je detaljno pobrojati sve troškove poslovanja)
  • Da li je ovo dostatno tržište za moj obrt/poduzeće?
  • Trebam li podići cijene usluga? Ako da, hoće li to tržište prihvatiti? Kakve su cijene konkurencije?
  • Kako možemo proširiti svoje usluge? (npr. hotel za ljubimce, čuvanje, šetanje ljubimaca, šišanje različitih vrsta ljubimaca…)
  • Trebamo li otvoriti salon na nekoj drugoj lokaciji?
  • Možda možemo privući klijente sa šireg područja Općine? Koliko su ljudi zaista spremni putovati radi šišanja svog ljubimca? 5, 10, 15, 20 km?
  • Imamo li konkurencije na ovom terenu? Ako da, u kojem segmentu, koliko oni godišnje rade prometa?
  • ….

Ovaj jednostavan primjer služi kao jedan od načina sagledavanja tržišta. Svaki poduzetnik je drugačiji, kao i njegovo tržište i područje djelovanja. Potrebno je, na temelju svog primjera, pokušati izračunati minimalne i maksimalne godišnje prihode te procijeniti realne troškove i tako odlučiti na kojem tržištu djelovati.

Analiza konkurencije
Ovaj dio objasnit će status poduzeća na tržištu u odnosu na konkurenciju, a koja može biti direktna ili indirektna.

Dobro je prezentirati prednosti i nedostatke konkurencije odnosno poduzeća u odnosu na konkurenciju tj. na koji način poduzeće djeluje na nekom tržištu, koje su njegove prednosti te zašto bi kupci koristili njegove usluge ili kupovali njegove proizvode.

SWOT analiza
Izrada SWOT analize u sklopu poslovnog plana omogućit će koncizno sagledavanje stanja i situacije u kojoj se poduzeće nalazi te mogućnosti i vanjske prijetnje koje poduzeće prepoznaje i prema kojima može usmjeriti svoje akcije.

Naziv SWOT je akronim početnih slova: S za STRENGTHS, što predstavlja snage poduzeća, W za WEAKNESSES, odnosno slabosti poduzeća, O stoji za OPPORTUNITIES ili prilike poduzeća koje poduzeće prepoznaje na tržištu, a T za THREATS ili prijetnje kao vanjski čimbenik koji može, na neki način, naškoditi poduzeću.

SWOT analizom razmatraju se utjecaji vanjske i unutarnje okoline na tvrtku i njihovu međuzavisnost. SWOT analiza je jednostavna za primjenu te je često korištena prilikom razrade poslovnog plana i kreiranja strategije razvoja poduzeća.

Tablica 4: SWOT analiza

 

Preuzmite dokument “Prilog 2 – SWOT analiza” u MS Word docx formatu:

 

PESTLE analiza
Naziv PESTLE akronim je riječi:

Politički (P – political) – govori o političkim faktorima koji se odnose na poslovanje. Okruženje poduzeća, vladinih politika koje utječu na poslovanje i ekonomiju. Govori o stabilnosti ili nestabilnosti na tržištu…

Ekonomski (E – economic) – Ekonomski faktor ispituje vanjske ekonomske probleme koji mogu utjecati na poslovanje poduzeća. Ovdje je važno sagledati kamatne stope, tečaj, inflaciju, nezaposlenost, bruto domaći proizvod, dostupnost kredita, porezna opterećenja i slično.

Socijalni (S – social) – podrazumijeva cjelokupno okruženje, norme, običaje i vrijednosti stanovništva, demografske karakteristike, stopu rasta stanovništva, stavove o životu, kulturne barijere, stavove o karijeri,

Tehnološki (T – technological) – ovi faktori se odnose na inovacije u tehnologiji koje mogu povoljno ili nepovoljno uticati na poslovanje, tehnološke poticaje, nivo inovacija, automatizaciju, tehnološke promjene i količinu tehnološke svijesti koju tržište posjeduje,

Pravni (L – legal) – ovi faktori uključuju zakone koji mogu uticati na poslovanje, kao što su zakoni o zaštiti potrošača, zakoni o diskriminaciji, o zapošljavanju, antimonopolski zakoni, zakoni o autorskim pravima i slično ,

Okolišni segment (E – environmental) – ovi faktori se odnose na ekološke aspekte, klimu, zagađenje, potencijalni nedostatak sirovina, i slično.

Preuzmite dokument “Prilog 3 – PESTLE analiza” u MS Word docx formatu: